Każdy człowiek chciałby odnieść sukces. Wielu chciałoby wiedzieć co powinni robić. Znaczna większość z tych, którzy nie wiedzą, obawia się, że jak się już za coś zabiorą, to się to nie uda. Czy można zminimalizować jakoś to ryzyko? Jaki wpływ na nasze życie może mieć odkrycie swojego talentu?
Wielu poważnych biznesmenów tego świata utrzymuje, że ich firmy prosperują dlatego, że mają fun z wymyślania coraz to nowszych kierunków rozwoju, i posiadają talent do wynajdywania rzeczy na których można zarobić. Czy branże, którymi się zajmują szczególnie ich pasjonują? Nie, ale widząc potencjał w jakimś przedsięwzięciu bazują na swoich zdolnościach organizacyjnych, przedsiębiorczości i kreatywności.
Czy można zarabiać na pasji? Owszem można, ale często bywa to trudniejsza droga, o czym wspomniałam już poprzednio: Zarabianie na pasji – co mówi doświadczenie ludzi?
Biznes to kalkulacja, a Ty jesteś (tylko) człowiekiem
Piękne zdanie wczoraj usłyszałam: „Biznes to małżeństwo z rozsądku, a nie z miłości”, co dobrze obrazuje to, co napisałam już powyżej. Jeśli zatem myślą w ten sposób wielcy ludzie, którzy osiągnęli już wiele – nie mogą się mylić.
Skoro marzymy o tym, by praca wychodziła nam dobrze, a pasja nie zamieniła się w przymus pracy, która odbiera radość – postawmy na nasze zdolności.
OK, ale istnieją przecież ludzie którzy wykorzystali swoje hobby i wdrapali się na finansowe Himalaje – mieli szczęście + umiejętności. Zostawmy jednak te przypadki, i powróćmy do sedna.
Jak odkryć swój talent?
Na ten temat powstało wiele teorii, a oto kilka moich sprawdzonych propozycji:
1. Próbuj
Próbowanie przeróżnych dyscyplin i czytanie – to najbardziej uniwersalna rada. Im człowiek młodszy – tym lepiej, ma więcej czasu na eksperymenty, wiele może przetestować, wiele odrzucić, ale również wiele zyskać. Każde doświadczenie podpowiada nam czy nasze zdolności są bardziej sportowe, manualne, artystyczne, a może techniczne? Jak nie będziesz próbować, nigdy się nie przekonasz.
2. Przypomnij sobie dzieciństwo
Co sprawiało Ci radość kiedy byłeś dzieckiem? Jakimi zabawkami i w co lubiłeś się bawić? Co Cię interesowało? Jeśli nie pamiętasz, zapytaj rodziców. To bardzo cenne wskazówki. Często jako dzieci przejawiamy swoje naturalne predyspozycje, które są zaprzepaszczane w późniejszych latach.
3. Analizuj
Przeanalizuj różne trudne momenty ze swojego życia. Pomyśl nad tym jak reagowałeś w sytuacjach stresowych. Czy stawiałeś czoła problemowi, pocieszałeś innych, stawałeś się liderem, a może to inni musieli Ciebie podtrzymywać na duchu? Taka retrospekcja pomoże rozpoznać, czy masz zdolności przywódcze, opiekuńcze, a może wolisz pozostawać w cieniu i wykonywać polecenia innych.
4. Pytaj rodzinę i przyjaciół
Zapytaj swoich najbliższych, do czego ich zdaniem masz talent, kiedy i w czym ich zaskoczyłeś, swoją pomysłowością, pozytywną reakcją, czymś co samodzielnie wykonałeś. Zdanie na nasz temat kogoś, kto stoi obok, może okazać się na wagę złota.
5. Zrób test 16 osobowości
W Internecie znajdziesz sporo testów, większość z nich jest płatna. Polecam Ci całkowicie darmowy test 16 osobowości, którzy zrobisz online, a wynik otrzymasz od razu. Spróbuj, pewnie odkryjesz cenne wskazówki dla siebie.
Co mi dało odkrycie swojego talentu?
W poszukiwaniu swoich uzdolnień przerobiłam wszystkie wspomniane powyżej punkty, aby ostatecznie uświadomić sobie, że cała „tajemnica” tkwiła w moim dzieciństwie. Jako dwu letnie dziecko próbowałam przepisywać nieudolnie litery, które widziałam, co bardziej przypominało hieroglify, a momentami pismo arabskie 🙂 Ucierpiały na tym książki, dokumenty i pomoce naukowe moich rodziców, które zapisywałam swoimi „wyrazami” (Miny urzędniczek na widok zabazgranego dowodu osobistego mojej Mamy -bezcenne :)) Pisanie towarzyszyło mi więc od samego początku. Pisałam książki, opowiadania, wiersze, udzielałam się w gazetce szkolnej, wymyślałam i organizowałam kreatywne zabawy dla dzieci, wymyślałam nowe sposoby komunikacji, ciekawi mnie cały czas także typografia i myślenie wizualne. Moimi ulubionymi miejscami do tej pory są: księgarnia, biblioteka i sklep papierniczy.
W pewnym momencie była to już konkretna baza informacji pod budowę solidnej, świadomej wersji siebie, którą mogłam uzupełniać o nowej elementy, i układać tak, by zaczęła powstawać sensowna całość.
Nie ważne czy odkrycie swojego talentu posłuży Ci do założenia własnego biznesu, czy może dalej będziesz pracować u kogoś, po godzinach realizując swoje hobby – pomóż wyjść swoim zdolnościom na światło dzienne. Poczujesz, że lepiej poznałeś swoją własną osobę, a przy tym zyskasz wiele pewności siebie.
A czy Ty, znasz już swoje zdolności?
Jakiś czas temu robiłem sobie test Myers-Briggs z tej strony którą Pani poleca. Wyszedł mi wynik INFJ – RZECZNIK. Potwierdziło się to gdy kupiłem książkę Paula D. Tiegera I Barbary Barron-Tieger „Rób to do czego jesteś stworzony”. Także teraz tylko muszę poszukać takiej pracy zgodnej z moją osobowością.
Dzięki za tytuł – nie znałam tej książki. Skoro w testach wychodzi rzecznik, to może praca w jakiejś fundacji lub innej organizacji społecznej 🙂
Uważam, że bardzo wazna jest swiadomosc tego w czym jestesmy „dobrzy”, a w czym nie. Dobrze jest tez rozrozniać talenty od predyspozycji itd: https://perso.in/blog/talenty-umiejetnosci-kompetencje-czy-predyspozycje/ (tak jak napisane jest w tym artykule). Warto czytać książki, rozwijać się i szukać tego, co daje nam duzo radosci 🙂