Nie umiem rysować – tak często odpowiadają ludzie, kiedy opowiadam im, jak ważne jest rysowanie. Jednocześnie zawsze zaznaczam, że najważniejsze jest to, by rysunek był czytelny. Jeśli chcesz lepiej rysować, możesz w wolnych chwilach ćwiczyć więcej – offline i online.

Papier, smartfon, tablet? Od Ciebie zależy, co wybierzesz. Poniżej przedstawiam 8 moich ulubionych gier wspomagających kreatywność podczas rysowania. Wierzę w to, że ćwiczenie kreatywności, będzie szło w parze z lepszymi umiejętnościami w rysowaniu.

Na papierze

Blind Contour

Blind contour, to taki sposób rysowania, kiedy szkicujesz i patrzysz na swój obiekt, ale nie spoglądasz podczas rysowania na kartkę. Aby było jeszcze ciekawiej, możesz jednocześnie narysować się nawzajem z drugą osobą.

Jeśli chcesz sobie utrudnić zadanie, zakryj oczy zawiązaną z tyłu głowy apaszką i narysuj jakiś przedmiot lub osobę tylko z pamięci.

Uważaj, by przygotować wcześniej odpowiednio stół, by nie pobrudzić przypadkiem blatu.

Blind Contour
Blind Contour. Rysunek bez patrzenia na kartkę.

One Line Drawing

To jedno z moich ulubionych ćwiczeń. Starasz się, nie odrywając ręki od kartki, narysować konkretną rzecz. Czyli rysunek rysujesz za pomocą jednej linii. Na początek zacznij od czegoś prostego jak np. gruszka czy jabłko.

Poniżej przykład:

 

Exquisite Corpse czyli wyrafinowany trup

W latach dwudziestych XX wieku gra została stworzona przez jednego z teoretyków surrealizmu – francuskiego pisarza i poetę André Bretona. Surrealiści zamiast słowami bawili się obrazem. Każdy kolejny artysta nie wiedział, co namalował poprzednik. Kiedy jeden z nich narysował jeden element, zaginał ten zarysowany kawałek papieru. Następna osoba widziała jedynie skrawek narysowanego rysunku, tylko po to, by wiedzieć, jak prowadzić dalej linie.

W ten sposób możemy tworzyć rysunki, kolaże, zdjęcia, lub wiersze i opowieści. Warunkiem jest kilkuosobowe grono uczestników.

nauka rysowania
Exquisite Corpse narysowany przez: André Breton, Man Ray, Max Morise i Yves Tanguy. (ok. 1927 r.)

Trochę inna wersja Exquisite Corpse:

Wyzwanie rysunkowe

To pomysł na rysowanie w grupie, choć samemu też możesz 🙂 Piszesz na karteczkach jakieś wyrazy, np. mogą to być przedmioty, wszystko to, co przyjdzie Ci do głowy. Następnie przygotowujesz drugą grupę karteczek. Tutaj na każdej wypisujemy kształty, np: koło, kwadrat, romb, gwiazdka, serduszko, trójkąt, donut – cokolwiek. Następnie losujemy najpierw wyraz z pierwszej grupy karteczek. Dajmy na to, że jest to samochód. Potem z drugiej grupy wyciągasz jedną lub dwie karteczki – np. może wylosowałeś gwiazdkę i trójkąt. Zatem masz do narysowania samochód złożony tylko z gwiazdek i trójkątów, które można dowolnie modyfikwoać (np. narysować pół gwiazdki, lub jej jedno ramię). Możesz też utrudnić sobie zadanie, rysując jakiś przedmiot (lub postać) tylko z jednego rodzaju kształtu.

Wyzwanie rysunkowe. Futurystyczny samochód złożony z trójkątów i gwiazdek

Na smartfon/tablet

Quick, Draw!

Quick, Draw! To gra dla jednego gracza, która wykorzystuje uczenie maszynowe. W grze chodzi o to, aby komputer odgadł, co narysowałeś. Dostajesz tematy rysunków, które masz narysować. Masz na to 20 sekund. Gra polega na tym, by przez ten czas narysować jak najwięcej.

appka do rysowania

Draw It

Draw It jest bardzo podobne do Quick, draw! Mamy określony czas, przez który należy narysować jak najwięcej podanych słów. Odgaduje je komputer. Do wyboru mamy zawsze jeden z dwóch. Trzeba więc rysować jak najszybciej. Co jakiś czas losujemy kolejne zestawy słów. Gra bardzo przydatna, także po to, by poszerzać nasz bank ikon, które – co ważne – tworzymy całkiem sami!

gra do rysowania

 

Draw a Stickman

W tej grze zaczynasz od narysowania  patyczaka (prostego ludzika złożonego z kresek i figur geometrycznych). Nagle ten patyczak ożywa, i zaczyna mieć swoje przygody. W trakcie zabawy jesteś proszony o dorysowywanie kolejnych elementów, które pomagają naszemu bohaterowi pokonywać przeszkody. Bardzo miłe, i wciągające. Na Android jest dostępne kilka wersji tej gry. Wymagana znajomość języka angielskiego.

 

jak nauczyć się rysowania

Draw Something

W Draw Something zamiast grać z komputerem, grasz z innymi osobami. Rysujesz dane słowo, a potem inna osoba z sieci je odgaduje. Możesz grać także ze swoimi przyjaciółmi. Wymagana znajomość języka angielskiego do odgadywania słów. Aplikacja jest dostępna na iOS i Android.

appka do rysowania

 

Miłej zabawy!

 

4 Comments

  1. Fantastyczne ćwiczenia , myślę , że również pomocne w tworzeniu graficznych notatek, do zapamiętywania, to teraz popularny sposób nauki języków obcych. Bardzo twórcze spędzanie czasu. Podoba mi się szczególnie pierwsze surrealistyczne ćwiczenie. Z całą pewnością wykorzystam je na plenerach rysunkowych w mojej szkole.
    Zaraz też włączę ten program, w którym komputer ma rozpoznać symbole. To rzeczywiście może rozwijać nasz twórcze umiejętności i uruchamiać naszą wyobraźnię. Super, dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.