Kiedy pytam znajomych, co według nich powinien robić człowiek, żeby być szczęśliwym, bez wahania wymieniają wszystkie znane powszechnie sposoby takie jak: spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie hobby czy kontakt z naturą. Pomimo, że znamy wiele recept na zadowolenie z  życia, często  nie umiemy z nich korzystać. Zdarza się, że o nich zapominamy lub… nie mamy czasu. Hygge, to duński sposób na szczęście, a mieszkańcy Danii udowadniają, że pozytywne podejście do  życia jest stanem umysłu.

W roku 2017, Dania przekazała palmę pierwszeństwa najszczęśliwszego kraju, na rzecz Norwegii. Niezależni eksperci z Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywy ONZ, za pomocą testów Gallupa, próbują od 2012 r. wyłaniać te najbardziej szczęśliwe ze 156 krajów świata.

 

Jak jest badane szczęście na świecie?

Pod uwagę bierze się:

  • realny PKB na jednego mieszkańca,
  • oczekiwaną długość życia,
  • wolność w podejmowaniu decyzji,
  • hojność,
  • postrzeganie korupcji.

W tym roku Polska zajęła 46 miejsce w rankingu. To całkiem dobry wynik, ale do ogólnego zadowolenia z życia jeszcze sporo nam brakuje. Zwycięzcy tegorocznego plebiscytu – Norwegowie, ufają swojemu rządowi, chwalą wsparcie socjalne, doceniają wolność  w podejmowaniu życiowych decyzji. Ważna jest dla nich też długość życia i liczba narodzin.

Do tej pory ranking  wygrywali Duńczycy. Zdaje się, że całkiem zasłużenie, ponieważ rodzimy zbiór porad pochwalający proste życie, potrafią z powodzeniem stosować i przekazywać swoim dzieciom. Czym jest więc hygge?

Hygge – pochwała prostoty

Hygge oznacza z norweskiego dobrostan. To sztuka tworzenia atmosfery ciepła, dobrych relacji z ludźmi, spokoju i harmonii, w domu i pracy.

Obecnie ta filozofia jest tak bardzo popularna na świecie, że powstają kawiarnie w duchu hygge ( Los Angeles), piekarnie, czy kierunki studiów związane z tym tematem (np. Morley College, Londyn).

Samym Duńczykom hygge kojarzy się najbardziej z gorącymi napojami ( kawa, herbata, czekolada, grzane wino) i odpowiednim oświetleniem.

Poul Hennigsen, uznawany za architekta  światła napisał nawet, że ” Nic – ani meble, ani ozdoby, ani dywany – nie jest tak ważne jak dobre oświetlenie”.

duński sposób na szczęście

Manifest hygge zawiera się w kilku najważniejszych słowach:

1. Atmosfera         2. Tu i teraz

3. Przyjemności    4. Równość

5. Wdzięczność     6. Harmonia

7. Komfort             8. Spokój

9. Bycie razem     10. Schronienie

duński sposób na szczęście

Wiedzę o duńskim sposobie na szczęście zaczerpnęłam z bardzo sympatycznej i ładnie wydanej książki „Hygge. Klucz do szczęścia”. Dostałam ją w prezencie od bliskiej mi osoby. Jeśli potrzebujesz przyjemnej lektury na chłodne wieczory, albo chcesz podarować coś lekkiego do czytania komuś ważnemu, co skutecznie poprawia nastrój i zachęca do działania – polecam właśnie te książkę.

Hygge. Klucz do szczęścia” M. Wikinga, możesz znaleźć tu:

[buybox-widget category=”book” name=”hygge klucz do szczęścia” info=”meik wiking”]

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.