Internet to niewątpliwie skarbnica informacji. Jednak rzadko kto pamięta, że nie każde pobieranie plików na swój komputer, jest legalne. Zabronione prawnie jest pobieranie filmów, książek, muzyki i zdjęć chronionych prawami autorskimi. Istnieją za to treści, które można pobierać, a czasem nawet dowolnie przerabiać zupełnie legalnie. Skąd mamy wiedzieć, że korzystamy z tych właściwych plików?
Z pomocą przychodzi Creative Commons (CC) – międzynarodowy projekt, który powstał w 2001 i wspiera wolną kulturę. Obecnie ta amerykańska organizacja pozarządowa posiada organizacje partnerskie w ponad 80 krajach świata – także w Polsce.
Po co jest Creative Commons?
Głównie po to by twórcy mogli decydować, czy ich dzieło ma mieć etykietę „Wszystkie prawa zastrzeżone”, a może lepiej „Pewne prawa zastrzeżone”. W pierwszym przypadku twórca nie używa oznaczeń z licencji CC, ponieważ produkt jest na sprzedaż. Jeśli jednak autor chce się dzielić swoją twórczością za darmo, na określonych warunkach, dobrze jest jeśli użyje odpowiedniego dla siebie oznaczenia. Widoczna licencja CC jest bardzo ważna dla odbiorców, ponieważ dzięki niej widzimy co możemy zrobić z danym dziełem, a co autor sobie zastrzega.
Wszystkie licencje CC zawierają opierają się na poszanowaniu praw autorskich osobistych oraz innych warunkach, które wybiera autor dzieła. Twórcy zachowują zawsze prawa autorskie i umożliwiają odbiorcom kopiowanie i rozpowszechnianie. Dodatkową opcją jest zdecydowanie czy dzieło można używać tylko w sposób niekomercyjny, albo ograniczyć opcję tworzenia utworów zależnych.
Polskie wersje licencji CC
Infografika jest do pobrania na stronie CC.
Jak to wygląda w praktyce?
Bardzo ważnym aspektem, o którym mało kto pamięta jest to, że jeśli pobieramy z internetu zdjęcie na licencji CC, z wizerunkiem jakiejś osoby, to formalnie fotografii możemy użyć, jednak należy zapytać osoby sfotografowanej czy zgadza się na udostępnienie jej wizerunku. Dlatego, o wiele wygodniej jest robić samemu zdjęcia, które chcemy umieszczać w sieci i mieć od razu zgodę na wykorzystanie wizerunku.
Licencje CC są ogromnie pomocne, ponieważ dzięki nim unikamy problemów prawnych związanych z nielegalnym wykorzystywaniem czyjejś twórczości. Kiedy chcesz umieścić w internecie zdjęcie, wykonaj je samodzielnie, skorzystaj ze stron z darmowymi plikami, albo z zaawansowanego wyszukiwania Google.
Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do praw, zawsze można spytać autora, czy wyrazi zgodę na użycie swojego dzieła.
Obecnie istnieją strony nie tylko z darmowymi zdjęciami, ale także muzyką czy kursami dokształcającymi.
Aby przeczytać więcej o CC zobacz creativecommons.pl
Przykłady w praktyce zobaczysz na stronie prawokultury.pl