W obecnych czasach jest prawie niemożliwe, by załatwiać wszystkie sprawy biznesowe w cztery oczy. Coraz bardziej wzrasta znaczenie pracy zdalnej. W miejscach pracy częściej potrzebne są nowe, bardziej wydajne narzędzia komunikacji biznesowej. Jakie? Oto krótki przegląd tego, co proponują nam innowacje technologiczne dla biznesu.

 

W wielu naszych rodzimych biurach nadal do komunikowania się używamy tylko poczty elektronicznej. Ale nastąpiły także inne istotne zmiany. Ludzie są teraz o wiele bardziej mobilni, niż kiedyś, częściej podróżują – dlatego potrzebują mieć szybki kontakt ze swoimi współpracownikami lub pracować w podróży.

Narzędzia komunikacji biznesowej stają się coraz bardziej popularne. Za podstawowe dziś uważa się smartfony i notebooki, które dzięki aplikacjom i sprytnym funkcjom oszczędzają nasz czas.

Pionierzy postępu to korporacje, które stać na nowoczesność. W wielu firmach tego typu, z uwagi na ogromną liczbę pracowników narzędzia komunikacji nowej generacji, okazują się potrzebne lub wręcz niezbędne  by pozostać produktywnym.

E-maile nie służą już tylko – jak to pierwotnie założono – do zwykłej wymiany korespondencji. Tą drogą wysyła się już od dłuższego czasu newslettery, treści promocyjne, biuletyny, i niechciany przez odbiorców spam.

Z czego korzystają nowoczesne firmy?

Dzięki aplikacjom takim jak Boomerang, także nasze skrzynki pocztowe są coraz „mądrzejsze”. Boomerang – kalendarz do korzystania w Gmailu.

 • umożliwia planowanie spotkań w pojedynczym mailu,
 • podświetla dni i godziny, kiedy jesteśmy wyjątkowo zajęci lub wolni,
 • dzielenie się informacją o „dostępności” za pomocą jednego kliknięcia
 • planowanie spotkań grupowych.

Slack (lub HipChat – apka bardzo podobna) – wielofunkcyjny komunikator dla zespołów

 • zarządzanie projektami
 • komunikacja wewnątrz firmy
 • możliwość zapraszania użytkowników
 • tworzenie wiadomości prywatnych
 • możliwość wymiany plików z zewnętrznych baz danych
 • kompatybilność z innymi aplikacjami
 • archiwizowanie treści

Ostatnio swoje narzędzie do firmowej komunikacji stworzył także Facebook – workplace by facebook.

Chmura obliczeniowa – umożliwia pracownikom utrzymywanie łączności z firmą oraz pobieranie i wysyłanie informacji z odległych miejsc.

Konferencje wideo – wirtualne spotkania ze współpracownikami i klientami za pomocą łącza wideo, na tabletach lub smartfonach.

Klient AI – nowa technologia, obecnie rozwijana, polegająca na bezpośrednim kontakcie firm z klientami za pośrednictwem witryn internetowych,  z użyciem wbudowanych aplikacji audio i wideo.

narzędzia komunikacji biznesowej

Jak narzędzia komunikacji biznesowej zmieniają firmy?

Nowoczesne narzędzia sprawiają, że biura stają się bardziej mobilne. Łatwo można zrezygnować z głównej siedziby, zredukować koszty i jeśli to potrzebne – zatrudnienie.

Kolejna konsekwencja takich rozwiązań to możliwość pracy zdalnej, która również przyczynia się do oszczędności, a ponadto poprawia równowagę między życiem zawodowym,  a prywatnym pracowników. Taki balans z kolei, przyczynia się do lepszej wydajności załogi.

Model Agile, tzw. zwinne programowanie, to zasady polegające na stworzeniu lepszej komunikacji podczas tworzenia projektów IT. Zgodnie z Manifestem Agile, za nadrzędne uważa się:

 • ludzi i komunikację (zamiast procesów i narzędzi)
 • działające sprawnie oprogramowanie (zamiast zbyt obszernej dokumentacji)
 • współpracę z klientem (zamiast sztywnych, formalnych ustaleń)
 • czujność i reagowanie na zmiany (zamiast ścisłego trzymania się planu).

To niewątpliwie  ważne zmiany, które pomagają ludziom bardziej pozytywnie wyrażać siebie i swoje zdanie,  a co za tym idzie przyczyniają się do rozwoju firmy.

Jak będzie wyglądać praca przyszłości?

Eksperci uważają, że w przyszłości nadal będą powstawać ciekawe i jeszcze bezpieczniejsze aplikacje do komunikacji zespołowej. Aby zwiększyć satysfakcję pracowników z pracy, przedsiębiorcy będą zaopatrywać swoje biura w nowoczesne rozwiązania, które zniwelują chaos i poprawią wydajność.

Równie ważny element nowoczesnego biznesu to brak hierarchii w zespołach.

 

Follow my blog with Bloglovin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.