W poprzednich wpisach pojawiła się jedna z najbardziej pomocnych metod notowania – technika Cornella, oraz notatki konspektowe – używane do wypunktowywania i planowania. Tym razem zaproponuję alternatywny sposób na efektywne notowanie. Wszyscy znudzeni tradycyjnymi zapisakami, lub szukający czegoś nowego – ten wpis jest dla Was.

Metodę boxów (pudełek) propaguje holenderska studentka Amber (niestety nie podaje swojego nazwiska; zobacz jej notatki klikając w imię). To nieskomplikowany sposób na czytelne zapiski.

 

Boxowanie – efektywne notowanie

Zatem przejdźmy do rzeczy. Potrzebujesz kartki w kratkę lub w kropki, przyboru do pisania oraz jednego – dwóch długopisów / kredek / mazaków / cienkopisów  w innym kolorze. Jeśli analogowe przybory Ci nie wystarczają, możesz użyć tabletu.

Notujesz w dwóch kolumnach, dzieląc każdy akapit (temat lub zagadnienie), na osobny kilkuzdaniowy obszar. Nad zagadnieniem dopisujesz nagłówek – np. termin, który pod spodem wyjaśniasz.

Po wykładzie (lub przeczytanym rozdziale książki) zakreśl każde pole tekstowe w ramkę. Wtedy utowrzy się tytułowy box, czyli pudełko zawierające Twoją cenną wiedzę. Ta koncepcja świetnie zadziała na wyobraźnię podczas nauki.

Dla przykładu:

Dany temat ma 6 ważnych pojęć, które umieszczasz w 6 pudełkach. Każde ma swój tytuł i zawartość. Zupełnie jak przy przeprowadzce, tak samo układasz informacje, aby się nie pogubiły. Potem odbędzie się transport na trasie kartka – wzrok – pamięć. Kiedy sobie przypominasz, wypakowujesz kolejno zawartość każdego pudełka. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz! Nasze mózgi lubią takie metafory, łatwiej im wtedy przyswajać informacje. Zobacz na podstawowym przykładzie* (Zachowałam duże odległości, bo potem zaproponuję ciąg dalszy. Oczywiście, pudełek może być tyle ile potrzebujesz):

 

*Na podstawie artykułu Anety Wątor – Poranny trening umysłu Tony Robbins’a który zajmie Ci 10 min dziennie a wykonany ułatwi realizację celów”. Tam też znajdziesz treść modlitwy przebaczania. 

 

Dorysuj obrazki swoim pudełkom

Jasna sprawa, że ta metoda to jeden ze sposobów na super notatki. Spraw, że będzie ona jeszcze bardziej kreatywna i efektowna. Jak? Mam na to tylko jedną radę: wprowadźmy elementy sketchnotingu (notatek wizualnych, lub jak wolisz – myślenia wizualnego). Pierwszy element sketchnotingowy już jest. To ramka. Kolejne, które mogą się pojawić, to tematyczne rysunki, wykresy, mapki – wszystko to, co maksymalnie pomoże zwizualizować temat. Brzmi ciekawie? Popatrz na przykład:

 

trening umysłu

 

Nie boksuj się z nauką – zalety boxów w notatkach

Co możesz zyskać notując pudełkowo?

  • Dwa wglądy w tekst za jednym razem – czytasz notatki dwa razy, raz podczas pisania i jeszcze raz, gdy wkładasz każdą do pudełka. Super sprawa, bo zazwyczaj mamy problem z powtórnym czytaniem zaraz po wykładzie.
  • Oddzielanie tematów pomaga je łatwiej zapamiętać i przywołać w odpowiednim czasie (np. podczas odpowiedzi w szkole, albo kiedy szef pyta Cię co było na szkoleniu 😉 )
  • Podczas nauki łatwiej jest skupić się na jednym boxie na raz.
  •  Notatki są znacznie bardziej zwięzłe. Pudełka nie mogą być zbyt długie lub szerokie. Wtedy zazwyczaj wszystko z nich od spodu wypada, i nici z nauki 🙂
  • Możesz użyć przestrzeni na kartce o wiele bardziej funkcjonalnie niż w przypadku kartek liniowanych, czy tradycyjnych notatek.
  • Wyglądają estetycznie i przejrzyście (nawet jeśli Twoje pismo nie jest zbyt staranne).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.