W obecnych czasach jest prawie niemożliwe, by załatwiać wszystkie sprawy biznesowe w cztery oczy. Coraz bardziej wzrasta znaczenie pracy zdalnej. W miejscach pracy częściej potrzebne są nowe, bardziej wydajne narzędzia komunikacji biznesowej. Jakie? Oto krótki przegląd tego, co proponują nam innowacje technologiczne dla biznesu.
W wielu naszych rodzimych biurach nadal do komunikowania się używamy tylko poczty elektronicznej. Ale nastąpiły także inne istotne zmiany. Ludzie są teraz o wiele bardziej mobilni, niż kiedyś, częściej podróżują – dlatego potrzebują mieć szybki kontakt ze swoimi współpracownikami lub pracować w podróży.
Narzędzia komunikacji biznesowej stają się coraz bardziej popularne. Za podstawowe dziś uważa się smartfony i notebooki, które dzięki aplikacjom i sprytnym funkcjom oszczędzają nasz czas.
Pionierzy postępu to korporacje, które stać na nowoczesność. W wielu firmach tego typu, z uwagi na ogromną liczbę pracowników narzędzia komunikacji nowej generacji, okazują się potrzebne lub wręcz niezbędne by pozostać produktywnym.
E-maile nie służą już tylko – jak to pierwotnie założono – do zwykłej wymiany korespondencji. Tą drogą wysyła się już od dłuższego czasu newslettery, treści promocyjne, biuletyny, i niechciany przez odbiorców spam.
Z czego korzystają nowoczesne firmy?
Dzięki aplikacjom takim jak Boomerang, także nasze skrzynki pocztowe są coraz „mądrzejsze”. Boomerang – kalendarz do korzystania w Gmailu.
- umożliwia planowanie spotkań w pojedynczym mailu,
- podświetla dni i godziny, kiedy jesteśmy wyjątkowo zajęci lub wolni,
- dzielenie się informacją o „dostępności” za pomocą jednego kliknięcia
- planowanie spotkań grupowych.
Slack (lub HipChat – apka bardzo podobna) – wielofunkcyjny komunikator dla zespołów
- zarządzanie projektami
- komunikacja wewnątrz firmy
- możliwość zapraszania użytkowników
- tworzenie wiadomości prywatnych
- możliwość wymiany plików z zewnętrznych baz danych
- kompatybilność z innymi aplikacjami
- archiwizowanie treści
Ostatnio swoje narzędzie do firmowej komunikacji stworzył także Facebook – workplace by facebook.
Chmura obliczeniowa – umożliwia pracownikom utrzymywanie łączności z firmą oraz pobieranie i wysyłanie informacji z odległych miejsc.
Konferencje wideo – wirtualne spotkania ze współpracownikami i klientami za pomocą łącza wideo, na tabletach lub smartfonach.
Klient AI – nowa technologia, obecnie rozwijana, polegająca na bezpośrednim kontakcie firm z klientami za pośrednictwem witryn internetowych, z użyciem wbudowanych aplikacji audio i wideo.
Jak narzędzia komunikacji biznesowej zmieniają firmy?
Nowoczesne narzędzia sprawiają, że biura stają się bardziej mobilne. Łatwo można zrezygnować z głównej siedziby, zredukować koszty i jeśli to potrzebne – zatrudnienie.
Kolejna konsekwencja takich rozwiązań to możliwość pracy zdalnej, która również przyczynia się do oszczędności, a ponadto poprawia równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym pracowników. Taki balans z kolei, przyczynia się do lepszej wydajności załogi.
Model Agile, tzw. zwinne programowanie, to zasady polegające na stworzeniu lepszej komunikacji podczas tworzenia projektów IT. Zgodnie z Manifestem Agile, za nadrzędne uważa się:
- ludzi i komunikację (zamiast procesów i narzędzi)
- działające sprawnie oprogramowanie (zamiast zbyt obszernej dokumentacji)
- współpracę z klientem (zamiast sztywnych, formalnych ustaleń)
- czujność i reagowanie na zmiany (zamiast ścisłego trzymania się planu).
To niewątpliwie ważne zmiany, które pomagają ludziom bardziej pozytywnie wyrażać siebie i swoje zdanie, a co za tym idzie przyczyniają się do rozwoju firmy.
Jak będzie wyglądać praca przyszłości?
Eksperci uważają, że w przyszłości nadal będą powstawać ciekawe i jeszcze bezpieczniejsze aplikacje do komunikacji zespołowej. Aby zwiększyć satysfakcję pracowników z pracy, przedsiębiorcy będą zaopatrywać swoje biura w nowoczesne rozwiązania, które zniwelują chaos i poprawią wydajność.
Równie ważny element nowoczesnego biznesu to brak hierarchii w zespołach.